Online Eurokalkulačka:
SKK
SKK
EUR
EUR
Využite akcie, ktoré vám ponúkajú partneri portálu Globaldom.sk.

  Zobraziť všetky akcie

NAJNOVŠIE

Teleskopické Multi-krídlové brány.
Máte problémy s priestorom na odsuv Vašej brány ? Riešením je systém Telescopico multi-anta ...
Nové 4K IP kamery Dahua v rozlíšení 3840x2160 px.
Nové 4K IP kamery Dahua v rozlíšení 3840x2160 px. ...
Nové IP video vrátniky Dahua.
...

NÁHODNÉ

Bramac SOLAR
Solárny systém Bramac..... dodávka škridly Bramac a vykládka grátis nad 50tis SK výpočet s...
Sada audiovrátnika Bpt BAK 02 už od 89,- EUR.
...
Požiarne detektory so zľavou -10%
...

PONUKA PRÁCE

PRÁCU PONÚKAJÚ

Kariéra
Ak máte záujem o miesto v našej firme, píšte na info@aaanabytok.sk...
tesár,pokrývač
Hľadáme pracovníkov na pozíciu tesár,pokrývač Platové podmienky dohodou po osobnom pohovore...
Montážnik sadrokartónu
Hľadáme šikovných a zručných montérov sadrokartónu do TPP alebo na živnosť. Ponúkame spoluprácu jedn...

  Zobraziť všetky ponuky


PRÁCU HĽADAJÚ

Zemne a vykopove prace
Zemne a vykopove prace, betonaze zakladov, priprava pod stavbu, buracie prace, likvidacia a odvoz su...
rekonštrukcie-sadrokarton-obklad-dlažba
obklady-dlažbi-malovanie,sadrokarton,zateplovanie,...
Maliar a iné stavebné práce
Ponúkam: maľovanie bytov a iných priestorov podľa mnohých vzorkovníkov farieb, stierkovanie, obklad...

  Zobraziť všetky ponuky

ANKETA

Akým spôsobom ste financovali Vaše bývanie?

v hotovosti
49 2742(32%)

hypotékou
35.5 1969(23%)

bývam v podnájme
34 1867(22%)

iným spôsobom
34 1895(22%)

Hlasovalo: 8473

STAVEBNÝ TRH

stavebný trh

MŽP bojuje za to, aby v SR nevznikali ďalšie čierne skládky

 « späť na úvodnú stránku

BRATISLAVA 17. apríla - Impulz na likvidáciu čiernych skládok a na to, aby už ďalšie na Slovensku nevznikali, chce dať Ministerstvo životného prostredia (MŽP) spolu s organizáciou Greenpeace ľuďom akciou Vyčistime si Slovensko. Organizujú ju pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý pripadá na 22. apríl. Povedal to minister životného prostredia Jaroslav Izák na dnešnej tlačovej konferencii. Spresnil, že cieľom akcie je podporiť ľudí, ktorí vedia o čiernych skládkach, aby ich nahlasovali na príslušné orgány a aby sa zúčastňovali na odstraňovaní odpadu, "ktorého tu máme až veľmi veľa". MŽP vyzýva ľudí, aby od 22. apríla do 5. júna, teda Dňa životného prostredia, na celom Slovensku zorganizovali akcie na vyčistenie našej krajiny.

Ja sám pôjdem spolu s organizáciou Greenpeace do lokalít, kde sú čierne skládky najviac rozmnožené a sám zodvihnem pár igelitiek alebo fliaš, uviedol minister životného prostredia. Nechceme, aby si ľudia mysleli, že ak vinníka nahlásia, bude to zbytočné, povedal Izák. Ide o to, aby kompetentné orgány tieto problémy skutočne riešili. Preto už minister Izák rozposlal obvodným úradom životného prostredia výzvu, aby reagovali na tieto upozornenia. Fyzická osoba môže za porušenie zákona o odpadoch dostať pokutu do 5-tisíc, právnická až do pol milióna korún. Podľa Izáka zvýšenie pokút nie je cestou, ktorá by mala ľudí vychovávať, aby vyhadzovali odpad tam, kam patrí. Rozhodujúci je podľa neho príklad, ako sa zachovali iní. "Ak sa budeme ľahostajne pozerať na to, ako vznikajú čierne skládky, bude to ďalej bujnieť a prerastať," myslí si minister.

Iniciatíva je podľa zástupkyne Greenpeace Kateřiny Věntusovej prospešná, pretože ľudí treba upozorniť, že "vieme o tom, že sme neporiadni" a dovolíme si odpad odhadzovať tam, kam nepatrí. Ako ďalej uviedla, Greenpeace robí prevenciu, aby sa také niečo nedialo. Celá vízia projektu má mať aj "koncovku". Tou by mal byť odvoz odpadu z dedín, kde je problém markantný. Věntusová informovala, že už kontaktovali ZMOS a obce, ktoré sú už o tejto iniciatíve informované.

Juraj Rizman z Greenpeace vidí unikátnosť tohto projektu v tom, že spája štát, samosprávu, podnikateľov a mimovládne organizácie. Avizoval, že iniciatívu chcú využiť aj na to, aby sa rozprávalo o prevencii vzniku odpadu, o tom, že sme to my, kto odpad do prírody nanosil. Projekt má za úlohu informovať aj o možnostiach predchádzania vzniku odpadu a v prípade, že odpad vznikne, ako ho separovať, recyklovať, aby sme museli čo najmenej skládkovať a spaľovať.

Ako uviedol Izák, do konca tohto roka bude u nás uzatvorených niekoľko desiatok menších skládok, najmä tých, ktoré nevyhovujú pripravovaným legislatívnym zmenám. V roku 2006 bolo na Slovensku prevádzkovaných 160 skládok odpadu. Ministerstvo verí, že v budúcnosti budú fungovať len tie, ktoré spĺňajú kritéria. MŽP podporuje vytváranie zberných dvorov, aby si tam mohol každý občan odviezť svoj odpad, dokonca aj ten zo stavebnej činnosti.
SITA